Różnica między kondensatem a piecem z komorą zamkniętą
W przyrodzie proces kondensacji polega na zamianie znajdującej się w powietrzu pary wodnej ze stanu gazowego w ciekły co prowadzi do powstania chmur,mgieł,rosy i szronu. W kotłach gazowych mamy do czynienia z kondensacją pary wodnej zawartej w spalinach powstającej w wyniku spalania mieszanki gazu i powietrza . Spaliny wydobywają się przez wymiennik schładzając się oddają ciepło powietrzu, które wędruje do komory spalania ogrzane o ilość ciepła oddane ze spalin . Wiadomo , iż mieszanka ciepłego powietrza z gazem łatwiej ulega zapłonowi niż mieszanka zimnego powietrza .Produktem ubocznym jest schłodzona woda zwana kondensem. Dzięki takiemu procesowi energia trafia z powrotem do kotła, a w piecach gazowych atmosferycznych energia jest bezpowrotnie tracona. Piece kondensacyjne pracują na niższych parametrach grzewczych i już na etapie inwestycji należy brać pod uwagę dopasowanie instalacji grzewczej do kotła. Kondensat najlepiej i ekonomicznie pracuje przy ogrzewaniu płaszczyznowym (podłogowym) oraz z grzejnikami o dużych rozmiarach. Aby skutecznie zarządzać ciepłem i pracą,a tym samym optymalizować zużycie paliwa i energii zastosować można szeroki asortyment regulatorów, programatorów i termostatów. Komunikacja z urządzeniem ,programowanie manualne, dzienne, tygodniowe, radiowe, telefoniczne to także oszczędność czasu i energii. Nieprawidłowo dobrany piec lub instalacja grzewcza może przynieść inwestorowi więcej szkód niż korzyści.
widok pieca gazowego z komorą zamkniętą
zdjęcie pieca z otwartą komorą spalania tz. atmosferyk
piec gazowy kondensacyjny
Spaliny powstałe na skutek spalania gazu ziemnego zawierają parę wodną. Podczas jej skraplania (kondensacji) uwalnia się ciepło, którego jest całkiem sporo. Żeby doszło do kondensacji spalin powstałych podczas spalania paliwa muszą być one schłodzone do temperatury punktu rosy. Schładzanie spalin następuje w specjalnie zaprojektowanym wymienniku ciepła kotła , przez który przepływa woda z obiegu powrotu. Dla gazu ziemnego jest to około 54 st. W takiej temperaturze powstaje kondensacja pary wodnej ze spalin - oddając ciepło - a spaliny i woda uchodzą chłodne. Instalacja centralnego ogrzewania pracując w temperaturze 54 st musi posiadać duże grzejniki ( większe rozmiary o dużej powierzchni ) lub ogrzewanie podłogowe. Duża powierzchnia grzewcza oznacza niską temperaturę samej powierzchni grzewczej przy zachowaniu niezmiennej wydajności całkowitej. Zagadnienie to należy rozpatrywać w co najmniej dwóch aspektach - ekonomicznym i komfortu cieplnego. Aspekt ekonomiczny oznacza redukcję konsumpcji ciepła wynikająca z niższej temperatury w pomieszczeniach oraz bardziej efektywne wykorzystanie urządzeń takich jak piece kondensacyjne czy pompy ciepła. Przy dużej powierzchni grzejącej większy jest udział promieniowania w przekazaniu ciepła niż przy ogrzewaniu tradycyjny, a komfort cieplny odczuwalny jest przy niższej temperaturze powietrza. Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w wymienniku ciepła jest kłopotliwe , ponieważ nagrzewanie wody odbywa się w dłuższym czasie. A gdy przekroczy się temperaturę 54 st , brak jest kondensacji a tym samym proces spalania odbywa się tak jak w piecu z komorą zamkniętą i całą inwestycja finansową w piec kondensacyjny „diabli wzięli”.
Sprawność kotła z 108% dla kotła kondensacyjnego spada do 96% jako piec z komorą zamkniętą . Duże gabaryty grzejników to duża powierzchnia i więcej oddanego ciepła przy niższych temperaturach, Duże grzejniki to wysoka cena a ponieważ i piec kondensacyjny najtańszy nie jest , inwestycja jako zakup duża a amortyzacja dosyć długa. Należy pamiętać iż podniesienie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień to zużycie gazu wzrasta o ok. 8% np.obniżenie temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych z 20 do 19 st C w trzeciej strefie klimatycznej daje oszczędność ok 2% dlatego tak ważne jest precyzyjne sterowanie temperatury w pomieszczeniach i zładu (czynnika grzewczego - wody w układzie grzewczym)